چتر نور

warning: Creating default object from empty value in /home/amarrahi/public_html/zolal.ir/site/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.

سنت نبوي

مطلبي را كه ملاحظه مي فرماييد ، چهل سنت از سنت هاي پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله مي باشد كه توسط حجت الاسلام و المسلمين عجمين جمع آوري گرديده و مورد بحث قرار گرفته است. به اميد آنكه بتوانيم پيرو حقيقي پيامبر گرامي اسلام و اهل بيت طاهرين عليهم السلام باشيم.

ازدواج و فقر

یکی از دغدغه های مهم هر جوانی هنگام ازدواج بحث وسع مالی و خرج و مخارج زندگی است تا آنجایی که بسیاری از ان ها به خاطر ترس از فقر و بدهکاری ازدواج را یا به تاخیر می اندازند و یا کلا خط قرمزی به دور آن میکشند .روایت صحیح و مورد اطمینانی که در این بخش آورده ایم با نگاه به همین مساله از زبان مبارک رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و اله و سلم صادر شده و به ما رسیده است .

حق پدر بر فرزند

در اسلام آنقدر برای والدین احترام قایل شده اند که حتی وقتی شخصی خدمت معصوم (ع) میرسد و اجازه میگیرد تا حکم خدا را در مورد پدرش اعمال کند (پدرش به خاطر ناصبی بودن واجب القتل شده بود)ایشان میفرمایند اگر این کار را بکنی مورد رضایت خداوند هستی اما از عمر تو تا سی سال کم خواهد شد و آن شخص این کار را کرد و سال بعد از دنیا رفت یعنی پدر و مادر آنقدر نزد خداوند گرامی اند و مقام دارند که خداوند حتی راضی نیست که تا حد امکان پدری توسط فرزندش قصاص شود .

احسان به والدین

خداوند متعال در 4 جای قرآن پس از دستور به پرستش خود به نیکی به پدر و مادر سفارش کرده است (بقره 83 ، نساء36 ،انعام 151 و اسراء23) که این نشانگر ارزش بسیار بالای پدر و مادر نزد خداوند متعال است و شاید همین نکته سبب شده که در روایت فوق ابی ولاد از امام صادق (ع) در باره نوع احسان به پدر مادر سوال کند چرا که این نوع چینش از خداوند حکیم در قران محکم چینشی عادی به نظر نمیرسد و این سوال به ذهن میرسد که آیا به همان روشی که به دیگران نیکی میکنیم همان روش را اینجا در پیش گیریم بدون هیچ خصوصیت خاصی یا نیکی و احترام در اینجا نوع ویژه ای از احسان است و صرفایک احسان ساده نیست

ویژگی مهم در انتخاب همسر

یکی از بزرگترین انتخاب های هر انسان در طول زندگی خواه این انسان خدا گرا باشد یا مادی گرا انتخاب همسری است مناسب و همنشینی است صادق . اما آنچه که انتخاب یک خدا پرست را از یک مادیگرای لائیک متمایز میکند ملاک انتخاب هر کدام است ، مسلما یک مادیگرا به صورت غریزی آنچه را در انتخاب همسر ملاک قرار میدهد صرفا تک بعدی است یعنی بعد مادی را دارد و دیگر بعد معنوی و الهی در آن منظور نیست اما یک خدا پرست به هر چیزی 2 بعدی نگاه میکند هم بعد مادی و هم بعد معنوی

مشورت بایدها و نبایدها

امام صادق (ع) می فرمایند: زمانی که گرفتاری طاقت فرسایی به شما رو آورد چه مانعی برای شما است که با فردی خردمند , دیندار و پارسا مشورت کند _ آگاه باش که چون این کار را انجام دهد خداوند او را به حال خود وا نگذارد بلکه او را همراهی کند و بالا برد و به کارهای خوب و خداپسندانه برساند.

  در روایات است که مشورت یعنی ضمیمه کردن عقلی به عقل دیگر و هر چه مشاوران بیشتر باشند ، عقل های بیش تری به عقل خود ضمیمه کرده ایم ، در نتیجه تصمیم گیری پخته تر می شود . . . .

 

محتوای تغذیه